Home

Chiny jako jedyne państwo na świecie może się poszczycić wieloma kopiami znanych budynków: “tylko” 10 Białych Domów, 3 Łuki Tryumfalne i co najmniej 1 wieżą Eiffela. Co Chińczycy chcą dalej kopiować ? Wiele wskazuje na to, ze era dziwacznych projektów budowlanych nagle się skończy…

Na początku kwietnia Komitet Centralny Partii Komunistycznej Chin wydał dyrektywę, która mówi wyraźne NIE dla “dziwacznych, ekscentrycznych i przesadzonych” obiektów architektonicznych ponieważ kłóci się to z chińską tradycją. Dyrektywa zaleca utrzymanie projektów w “stosownym, ekonomicznym, ekologicznym i przyjaznym dla oka” guście. Zaleca się odejście od zamkniętych osiedli powszechnych w metropoliach. Nowe wytyczne są wynikiem spotkania “na górze” chińskich władz poświęconemu problemom gwałtownej urbanizacji w Chinach. Obecnie 56% chińczyków to mieszkańcy miast, podczas gdy w 1978 roku wskaźnik urbanizacji wynosił zaledwie 18%.

Wielu ekspertów, takich jak Wang Kai, wiceprzewodniczący Chińskiej Akademii Planowania Urbanistycznego przy Ministerstwie Budownictwa w Pekinie, przyznaje, ze w ostatnich latach posunięto się zbyt daleko w pogoni za wyglądem budynków, kosztem ich funkcjonalności. W październiku 2014 roku prezydent Chin Xi Ji Ping nawoływał do zaniechania “dziwacznej” architektury. Od
tamtego czasu państwowe media zaczęły przewidywać, że w przyszłości będzie “wysoce nieprawdopodobne postawienie w Pekinie budynku o tak dziwnych kształtach jak na przykład słynne ‘Wielkie Gacie‘, czyli obiekt Chińskiej Telewizji Państwowej (brytyjsko-niemiecki projekt Rema Koolhaasa i Olego Scheerena)”

5735419374544700216.

W ostatnich 3 dekadach chiński rynek budowlano-architektoniczny był opanowany przez awangardowych projektantów z zagranicy i chińczyków wykształconych na zachodzie, którzy realizowali projekty, które raczej nie przeszłyby w żadnym innym kraju na świecie. Oprócz budynku telewizji CCTV warto wspomnieć o Państwowym Centrum Sztuki (potocznie zwanym Wielkim Jajem) oraz Stadionie Narodowym w Pekinie (nazywanym też Ptasim Gniazdem).

4511893_012253411120_2sy_59335333374

Ten nowy trend odsuwa zagranicznych architektów od udziału w planowaniu urbanistycznym na rzecz konserwatywnych chińskich pomysłów. Wywołuje to zrozumiały sprzeciw zainteresowanych przedstawicieli branży. W wywiadzie dla magazynu DEZEEN dyrektor Zaha Hadid Architects powiedział, że nowe decyzje urbanistyczne “odbiera jako próbę uniezależnienia od projektów zagranicznych i że takie decyzje prezydent Xi powinien pozostawić lokalnym wydziałom planowania przestrzennego”. Dyrektywa rządowa zaleca budowanie otwartych osiedli, by zredukować natężenie w rejonach o dużym ruchu drogowym.

Na sam koniec warto na własne oczy zobaczyć zdjęcia z chińskiego Hangzhou, gdzie zbudowano “Mały Paryż“wraz z wieżą Eiffela:

ponadto chiński Biały Dom:

08

Warto jeszcze zobaczyć: OBIEKT OPERY W HARBINIE (PÓŁNOCNE CHINY):

https://www.youtube.com/watch?v=LTgKLerXoug

Opracowanie: MC

Źródło: http://www.nytimes.com/2016/02/23/world/asia/china-weird-architecture.html?smid=tw-share&_r=0

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s